Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do miasta Ho Chi Minh zajmuje ok. 30 h) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.

Każdego roku w Wietnamie dochodzi do bardzo wielu wypadków komunikacyjnych z udziałem skuterów. Miedzy innymi ze względu na specyfikę wietnamskiego ruchu ulicznego poruszanie się skuterami może być bardzo niebezpieczne. Korzystanie z taksówek jest rozwiązaniem bezpieczniejszym i wygodniejszym. Ponadto w Wietnamie popularne są aplikacje mobilne pozwalające na zamawianie usług transportowych za ustaloną z góry cenę (np. Grab, Be, Gojek).

Korzystając z usług taksówki motocyklowej lub samochodowej należy zwrócić uwagę na działający taksometr lub – w przypadku jego braku – ustalić cenę przejazdu przed jego rozpoczęciem. Zasadniczo koszt przejazdu w granicach Hanoi na 2-3 km trasie nie powinien przekroczyć ok. 50 tys. VND. Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć 400 tys. VND.

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce bywa problematyczna.

W przypadku rezydentów możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy polskiego.

W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.

Ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę motocykli i skuterów należy wziąć pod uwagę, że prędkość podróżowania na większości odcinków dróg nie przekracza 30-40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.