Kuchnia wietnamska bardzo mocno kojarzy się z chińską i dla niewprawionych w sztukę kulinarną obie mogą być tożsame. Natomiast tak, jak kuchnia Mazur może różnić się tradycjami od tej z Podlasia, tak tym bardziej odległe od siebie Chiny i Wietnam mają swoje oddzielne kulinarne zasady. Co charakteryzuje wietnamskie jedzenie? Jaki jest przepis na idealną zupę pho? Jakie inne wietnamskie potrawy warto wypróbować?

Jak wspomniano, dania wietnamskie są podobne do kuchni chińskiej, z tą różnicą, że w kuchni wietnamskiej częściej używa się sosu rybnego w miejsce sojowego i dania przygotowywane są zdecydowanie częściej na woku.

Poza daniami przygotowywanymi na woku, znaczną część przepisów kuchni wietnamskiej zajmują zupy. Najpopularniejsza z nich to pho – rodzaj rosołu, o którym więcej napiszemy w kolejnych akapitach. Wietnamska kuchnia to także dania z ryżem, mieszkańcy Wietnamu szczególnie upodobali sobie kleisty ryż gao nep. Przyrządza się z niego nawet desery, a dania na jego bazie można spożywać o każdej porze dni i nocy! Do ryżu (ale nie tylko) kuchnia wietnamska obowiązkowo proponuje mięsa – najczęściej wołowinę, kaczkę i inne rodzaje drobiu. Wietnamskie jedzenie to jednak także owoce morza i ryby – z nich najpopularniejsze są zdecydowanie krewetki. Owoce morza oraz ryby są najpopularniejsze na południu Wietnamu.

Potrawy wietnamskie nie byłyby tak charakterystyczne, gdyby nie szeroka gama oryginalnych przypraw i produktów nadających niespotykanego aromatu. Podstawą w daniach wietnamskiej kuchni jest kolendra, którą i my w Polsce bardzo dobrze znamy. Jest orzeźwiająca, lekko pieprzna i cytrusowa. Podobnie tajska bazylia – tak zwana horapha. Ma anyżkowy aromat, jest podstawą zielonego i czerwonego curry, a w kuchni wietnamskiej świeże liście dodaje się na przykład do zupy pho – niczym natkę pietruszki do polskiego tradycyjnego rosołu. Co ciekawe, stosowanie dużej ilości świeżych ziół odróżnia kuchnię wietnamską od chińskiej.

Wspomniany wcześniej sos rybny to składnik wzmacniający smak i słoność potraw wietnamskich. Wytwarza się go ze fermentowanych ryb, soli i wody – w skrócie: surowe ryby fermentuje się (z dodatkiem soli) w beczkach na słońcu, aż do uzyskania płynnej konsystencji. Wietnamski sos rybny różni się od innych rybnych sosów z regionu Azji tym, że jest słodkawy – podczas procesu fermentacji dodaje się do niego cukier.

W kuchni wietnamskiej często można też spotkać tzw. liście kaffiru, czyli limonkę. Nadaje ona potrawom świeży, orzeźwiający, cytrusowy posmak i idealnie współgra z kolendrą czy bazylią tajską. Natomiast mięso marynowane w sosie rybnym i muśnięte aromatem limonki staje się bardziej kruche w konsystencji oraz mniej monotonne w smaku.

Wśród dań, które najbardziej charakteryzują kuchnię wietnamską, można znaleźć: naleśniki Banh Xeo z różnymi nadzieniami, Banh Nam – placki z mąki ryżowej podawane z krewetkami, zwinięte w liście bananowca, placki Nem – podobne do sajgonek, wykonywane z mąki ryżowej i podawane smażone albo surowe z różnego rodzaju dipami oraz Ban Bo Hue – pikantny makaron ryżowy z mięsem.

źródło: akademiasmaku.pl